انتشار «فوائد گیاهخواری» صادق هدایت بعد از 12 سال

کتاب «فوائد گیاهخواری» اثر صادق هدایت توسط موسسه انتشارات نگاه روانه بازار نشر شد.
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) موسسه انتشارات نگاه بعد از گذشت 12 سال از نخستین چاپ خود از کتاب «فوائد گیاهخواری» نوشته صادق هدایت، این کتاب را برای دومین‌بار زیر خط چاپ برد.

زنده‌‌نام صادق هدایت که در نخستین روز‌های جوانی‌اش به اروپا مسافرت کرد، توانست به عنوان یک ایرانی خوش‌ذوق گیاهخواری را در پیش بگیرد و وقتی 25 سال سن داشت، کتاب «فوائد گیاهخواری» را به مردم فارسی‌زبان هدیه کرد. صادق هدایت خود نیز از همان دوران گیاهخوار شده بود و به شدت از خوردن گوشت اجتناب می‌کرد.

بزرگ علوی در این‌باره می‌نویسد: «یک بار دیدم که در کافه لاله‌زار یک نان گوشتی را که به زبان روسی «بولکی» می‌گفتند، به این قصد که لای آن شیرینی است، گاز زد و ناگهان چشم‌هایش سرخ شد، عرق به پیشانی‌اش نشست و داشت قی می‌کرد که دستمالی از جیبش بیرون آورد و لقمه نجویده را در آن تف کرد.»

هدایت همواره از خوردن گوشت پرهیز می‌کرد و در پاسخ درخواست دوستانش مبنی بر استفاده از گوشت می‌گفت: «من این لاشه‌ها و مردارهای رو به متلاشی شدن را نمی‌خورم.»

در این کتاب صادق هدایت نقل‌قول‌هایی از بزرگان گیاه خوار را نیز گردهم آورده که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «ستمگری و کشتار نسبت به حیوانات، دشنام و ناسزا به شرافت و مقام انسانیت است. پیدایش آنان، به‌دنیا آمدن و بازی و شادی و درد کشیدن و مهربانی مادری و ترس از مرگ و هوی و هوس اعضای بدن و همچنین مرگ و سرنوشت حیوانات، همه شبیه و مانند انسان می‌باشد. می‌گویند روح آنان پست‌تر است. باشد، اما بالاخره مثل ما احساس درد و شادی می‌کنند.»

چاپ دوم کتاب «فوائد گیاهخواری» اثر صادق هدایت در 95 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به بهای هفت هزار تومان از سوی موسسه انتشارات نگاه منتشر شده است.

 

 

طراحی سایت : وب نگاران پارسه